PL EN
 
STRESZCZENIE
W artykule przedstawiono analizę struktury sprężystej wagonu wielopoziomowego z wózkami o podłużnicach wahliwych (typu Diamond). Przeanalizowano racjonalną strukturę sprężystą układu wagonu wielopoziomowego w poszukiwaniu rozwiązań technicznych i warunków eksploatacji (np. balastowanie), które umożliwią zarówno ruch po ekstremalnych nierównościach toru, (jakie występują np. podczas wjazdu na prom), jak też na szlaku z pochyleniami bocznymi. Po wykonaniu opracowania stwierdzono, że wagon dziobowy z wózkami o podłużnicach wahliwych nadaje się do pokonywania ekstremalnych nierówności toru (bezwarunkowo - warunkowo; próżny – ładowny).
 
REFERENCJE (4)
1.
Madej J, Podsiadło R. ,,Racjonalna struktura usprężynowania wielopoziomowego wagonu specjalnego z wózkami klasycznymi do przewozu ogromnych mas”. Pojazdy Szynowe nr 3/2005.
 
2.
Niezgodziński M, Niezgodziński T. ,,Wzory, wykresy i tablice wytrzymałościowe”. Wydanie VI zmienione. WNT Warszawa 1996.
 
3.
Marczewski R, Płończak Z , Podemski J. ,,Wagony towarowe – poradnik techniczny”. Wydanie II uzupełnione. WKŁ Warszawa 1978.
 
4.
,,Instrukcja techniczno – ruchowa obsługi i eksploatacji wagonów Norca 32 i Norca 24 PKP”.
 
eISSN:2719-9630
ISSN:0138-0370
Journals System - logo
Scroll to top