PL EN
 
STRESZCZENIE
Technika ważenia pojazdów w ruchu (samochodów ciężarowych i wagonów kolejowych) rozwinięta w ostatnich latach, jest obecnie szeroko stosowana, zarówno do celów handlowych jak i do wykrywania przeciążeń osi i pojazdów. Chociaż obecnie kolejowe systemy ważenia dynamicznego są oferowane przez paru europejskich producentów, to ich instalacja i eksploatacja jest związana z poważnymi problemami, wynikającymi z konieczności spełnienia ostrych wymagań metrologicznych określonych przez urzędy miar jak i wymagań użytkownika. Niniejsza praca zawiera przegląd i dyskusję tych problemów, jak również ogólny opis wykorzystywanych obecnie rozwiązań konstrukcyjnych wag dynamicznych. Stanowi ona wstęp do następnych prac, w których rozważane są szczegółowe zagadnienia projektowania i konstrukcji systemów ważących. Przedstawione w tych pracach rezultaty zostały uzyskane podczas realizacji projektu celowego finansowanego przez KBN i pozwoliły zaprojektować i zbudować pierwszą w Polsce dynamiczną wagę kolejową.
REFERENCJE (5)
1.
Katalog Techniczny firmy "Schenck " Wagen Foerdern. Pruefen.
 
2.
Katalog Techniczny firmy "PJVOTEX ".
 
3.
E. Zajęcki "Wagi do kontroli obciąteń i nacisku kół pojazdów szynowych w ruchu ", Technika Transportu Szynowego Nr 8-9, 1995.
 
4.
Opis techniczny statyczno-dynamicznej wagi kolejowej typu WKELD 1 2 0 firma TOM Sp. z o. o. Szczecin ul. Lipowa 16.
 
5.
M. Niedźwiecki i A. Wasilewski: "New Algorithms for Dynamic Weighing of Freight Trains", Control Engineering Practice, May 1997.
 
eISSN:2719-9630
ISSN:0138-0370
Journals System - logo
Scroll to top